DARBNĪCA

KROKAINĀ
ROZE

Rosa rugosa

kartes-simbols_flora

Dabas parks "Pape"
56.150635, 21.030762

Krokainā roze (Rosa rugosa) Latvijā ievesta kā dekoratīva dārzu kultūra, kā arī augsnes erozijas novēršanai kāpās, gar ceļiem, dzelzceļiem. Izplatības vietās, nomācot un izstumjot mazākus augus, apdraud vietējās sugas, it sevišķi jutīgākos piekrastes augus.

Sugas apraksts
Līdz 2 m augsts krūms ar stāviem, reizēm klājeniskiem stumbriem. Zari resni, ar daudziem ērkšķiem un matiņiem. Ērkšķi taisni, apmatoti, starp tiem daudz adatveida ērkšķīšu. Lapas saliktas, tās veido 5-9 lapiņas. Lapiņas krokainas, mala zobaina, plātnes virspuse spīdīga un kaila, apakšpuse – apmatota.

Ziedi sārti violeti, sārteni, reizēm balti, 6-11,5 cm diametrā, pa vienam vai ķekaros pa 2-6, lieli, smaržīgi. Zied no maija līdz vēlam rudenim.

Auglis liels, 2-4 cm diametrā, lodveidīgs, no galiem nedaudz saplacināts, parasti kails riekstiņu kopauglis, ko apņem sulīga augļsedze, dzeltenīgi oranžs, sarkani oranžs vai spilgti oranžs.

Invāzijas ceļi
Ievesta kā dekoratīva dārzu kultūra, kā arī augsnes erozijas novēršanai kāpās, gar ceļiem, dzelzceļiem.

Augšanas apstākļu raksturojums
Visbiežāk aug sausās nogāzēs, pļavās, mežmalās, ceļmalās un klajumos. Īpaši blīvas un bieži sastopamas audzes ir Baltijas jūras kāpās.

Iepazīsti invazīvās sugas un iesniedz savus novērojumus vietnē “Invazīvo sugu pārvaldnieks”!

Avots: “Invazīvo sugu pārvaldnieks”, Dabas aizsardzības pārvalde

atbalstitaji-logo
putns-ar-tekstu1

info@dabaskoncerts.lv
© Biedrība "Dabas koncertzāle" 2021