DARBNĪCA

DAUDZVEIDĪGĀ
MĀRĪTE

Harmonia axyridis

kartes-simbols_flora

Slīteres Nacionālais parks, Kolkas raga skatu tornis
57.756329, 22.591053

Rietumeiropā šo plēsoņu pirmo reizi veiksmīgi izmantoja cīņai ar laputīm Francijas siltumnīcās 1982. gadā. Vienlaicīgi daudzveidīgā mārīte kļuva komerciāli pieejama kā bioloģiskās augu aizsardzības līdzeklis. Nekontrolētas izplatības rezultātā, no 1991. līdz 2012. gadam parādījās gandrīz visās Rietumu, Centrālās, Austrumu un Ziemeļeiropas valstīs. Latvijā pagaidām nav plaši izplatīta.

Sugas apraksts
Mārīte ir samērā liela (5.5-7 mm), ovālas formas, izliekta. Tā ir polimorfa suga ar trim galvenajām krāsu formām: sarkanā vai oranžā ar atšķirīgu plankumu skaitu uz segspārniem, kas var sasniegt 21 vai var nebūt vispār, un melnā forma ar diviem vai četriem oranžiem plankumiem. Melnās mārītes formas biežāk sastopamas savā dabiskajā izplatības areālā (Āzijas austrumu reģionos), sarkanās un oranžās biežāk sastopamas Eiropā un Ziemeļamerikā.

Olas ir apmēram 1,2 mm garas, dzeltenā krāsā. Īsi pirms izšķilšanās tās ir tumšākas, ar pelēku vai melnu krāsojumu.

Kūniņa spilgti oranža, ar iegareniem melniem plankumiem. Mārītes kāpuri ir melni ar oranžām līnijām. Kāpuri attāli atgādina mazus melni-oranžīgus aligatorus.

Invāzijas ceļi
Rietumeiropā ieviesta cīņai ar laputīm un dažviet kļuva komerciāli pieejama kā bioloģiskās augu aizsardzības līdzeklis.

Augšanas apstākļu raksturojums
Sastopama dažādos meža biotopos, tajā skaitā koku alejās, nelielos cilvēka ietekmētos meža nogabalos, vecos izcirtumos, jaunaudzēs, dažāda pielietojuma lauksaimniecības zemēs, dārzos, apdzīvotās vietās, parkos, iekļūst arī dažādās būvēs.

Iepazīsti invazīvās sugas un iesniedz savus novērojumus vietnē “Invazīvo sugu pārvaldnieks”!

Avots: “Invazīvo sugu pārvaldnieks”, Dabas aizsardzības pārvalde

atbalstitaji-logo
putns-ar-tekstu1

info@dabaskoncerts.lv
© Biedrība "Dabas koncertzāle" 2021