DABAS KONCERTZĀLE | 2020 : Geastrum – skola
59546
page,page-id-59546,page-child,parent-pageid-59510,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,edgt-core-1.1.2,ajax_fade,page_not_loaded,,vigor child-child-ver-1.0.0,vigor-ver-1.6.1, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,side_menu_slide_with_content,width_370,wpb-js-composer js-comp-ver-4.7.4,vc_responsive
 

2020 : Geastrum – skola

DK2020-rokasgramata-vaks

GEASTRUM

Zinātnisko darbnīcu rokasgrāmata par sēnēm (PDF; 46,9 MB)

1. DARBNĪCA: Krāsojam ar sēnēm

Sēņu pasaule ir tik daudzveidīga un krāsaina. Vai varam kaut ko no īsā un ātri gaistošā krāsainuma saglabāt? Izrādās, ka varam! Pats krāsošanas process nav pārāk sarežģīts, vienīgi jāzina, ko un kur meklēt, tad pamazām eksperimentējot sāk atvērties jauna – sēņu krāsu pasaule.

 

Info lapa lejuieplādei (pdf): LV / EN / RU / DE

2. DARBNĪCA: Raganu aplis

Izkaltušas, apļveidīgas vietas, kuru malās zāle ir kuplāka un aplī, kā rotaļās iedamas, aug sēnes. Senos laikos un pat mūsdienās šādu apļu veidošanos piedēvē dažādiem pārdabiskiem spēkiem. Bet kas patiesībā izsauc šo parādību?

 

Darāmā lapa lejupielādei (pdf): LV / EN / RU / DE

3. DARBNĪCA: Miljards mazu sēnīšu

Augu galvenais pavairošanās līdzeklis ir sēklas. Sēnes jeb to virs zemes redzamie augļķermeņi arī briedina kaut ko līdzīgu sēklām. Tikai tās sauc par sporām.  Kad tūkstoši un miljoni sīko sporiņu nobriest, tās atraujas no sēnes un uzsāk savu ceļojumu. 

Atsevišķas sporas ir mikroskopiski sīkas, taču biezā slānītī tās var saskatīt, veidojot sporu birumrakstu.

 

Darāmā lapa lejupielādei (pdf): LV / EN / RU / DE

4. DARBNĪCA: Tas nav vienkārši tīkls

Sēņu un tām apkārt esošo augu attiecības ir pilnīga, abpusēji izdevīga draudzība jeb zinātniski izsakoties simbioze, kurai pat ir dots īpašs nosaukums MIKORIZA. Tas ir savdabīgs tīmeklis (internets), ar kura palīdzību notiek sazināšanās. Cik pamatīga ir šī sēņu un augu savienošanās? Varbūt viņi arī saprot viens otru?

 

Info lapa lejuplādei (pdf): LV / EN / RU

5. DARBNĪCA: Cits papīrs un cita tinte

Alternatīva no koka gatavotam papīram ir sēņu papīrs – vienkāršs un jautrs veids, kā radīt skaistu un interesantu papīru. Vai sēnes var izmantot rakstīšanai? Izrādās jā. Vēl ne tik senā pagātnē tas sekmīgi darīts. Tintei līdzīgā šķidruma pagatavošana ir vienkārša. Vēlies izmēģināt?

 

Info lapa lejuplādei (pdf): LV / EN / RU / DE

6. un 7. DARBNĪCA: Praktiskās sēnes

Zinātnieki Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtā aktīvi eksperimentē, lai no sēņu micēlija iegūtu jaunus materiālus, ko tālāk varētu izmantot gan ražošanas procesos, gan sadzīvē – jaunas bionoārdāmas plastmasas, izolācijas materiāli, papīrs, mākslīgā āda.

 

Infografika (jpg): LV / EN / RU / DE

8. DARBNĪCA: Tas viss ir sēnes

Parasti sēņu meklējumos gaidām uz siltu lietu, lai rasainā rudens rītā dotos uz gaišiem priežu siliem. Vasaras karstums un sausums vai ziemas aukstums un sniegi liek domāt – sēņu nav! Vai tiešām? Jā sēnes redzamo daļu – augļķermeņus tiešām neatradīsim vienmēr un visur. Tomēr sēnes ir! Smalkie, virspusē neredzamie micēlija pavedieni ir it visur un ne tikai mežos!

Lasāmās un darāmās lapas (pdf): LV / EN / RU / DE

 

Sēnes ir augi vai dzīvnieki? 

Sēnes ir milzīga dzīvo organismu valsts. Par tām cilvēki interesējušies gadsimtiem ilgi. Tās vienmēr šķitušas neparastas, neizdibināmas saistībā ar pēkšņo parādīšanos, slēpto dzīvesveidu un straujo augšanu. Ar tām saistās daudz leģendu un ticējumu visā pasaulē. 

Lasāmās un darāmās lapas (pdf): LV / EN / RU / DE

9. DARBNĪCA: Sauszemes evolūcijas pionieri 

Iespējams, sēnēm ir jāpateicas par to, ka pirms vairākiem simtiem miljonu gadu dzīvība no jūrām un okeāniem varēja iznākt uz sauszemes un to apdzīvot. Bija laiks, kad lielākie sauszemes organismi bija tieši sēnes. Tās dominēja ainavā kā 6-8m augsti stabi.

 

Lasāmās un darāmās lapas (pdf): LV / EN / RU / DE

10. DARBNĪCA: Pufi un tauki

 

2020. gada Dabas koncertzāles galvenā varone zemeszvaigzne nāk no pūpēžu saimes. Daži no tiem, piemēram, milzu apaļpūpēdis var izaugt gulošas aitas lielumā un saražot miljardiem sporu. Ja tās visas izdīgtu, ar viena augļķermeņa pēcnācējiem būtu pārklāta visa planēta Zeme!

 

Lasāmās un darāmās lapas (pdf): LV / EN / RU / DE

11. DARBNĪCA: Geastrum (zemeszvaigzne)

 

Geastrum sugas vārds, cēlies no Geo – kas nozīmē ‘zeme’, un astrum – kas nozīmē ‘zvaigzne’. Tātad zemeszvaigzne. Šo savdabīgo sēni nav grūti pamanīt, jo tai ir izteikts, zvaigznei līdzīgs izskats. Krāsas tomēr nav zvaigžņotas, tai ir dažādas brūngani pelēkas nokrāsas.

 

Lasāmās un darāmās lapas (pdf): LV / EN / RU / DE

ATPAKAĻ