DABAS KONCERTZĀLE | 2008 : Hydropsyche instabilis
52014
page,page-id-52014,page-parent,page-child,parent-pageid-50632,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,edgt-core-1.1.2,ajax_fade,page_not_loaded,,vigor child-child-ver-1.0.0,vigor-ver-1.6.1, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,side_menu_slide_with_content,width_370,wpb-js-composer js-comp-ver-4.7.4,vc_responsive
 

2008 : Hydropsyche instabilis

Makstene

Makstenes ir vidēji lieli, retāk sīki kukaiņi, parasti neuzkrītošā brūnā, pelēkā vai iedzeltenā krāsā. Pēc izskata tās atgādina tauriņus. Atšķirībā no tauriņiem makstenām uz spārniem ir nevis zvīņas, bet matiņi. Lielāko dzīves daļu, kas ilgst 1 – 2 gadus, pavada upēs un ezeros. Šo kukaiņu nosaukums cēlies no raksturīgajiem kāpuru mājokļiem, kuras veido no smiltīm, akmentiņiem, augu daļām, tos savstarpēji salīmējot ar savu dziedzeru sekrētu.
Sastopamas arī brīvi dzīvojošas makstenes. Dažu sugu kāpuri, arī Hydropsyche instabilis, veido piltuvveida ķeramtīklus, kuros straume sanes barību, galvenokārt sīkus ūdens kukaiņu kāpurus. Pēc iznākšanas no ūdens vides pārvēršanās par lidojošu kukaini, barību vairs neuzņem un dzīvo dažas dienas līdz 1 mēnesim. Sugas nosaukums tulkojams kā ‘Trauslā ūdens dvēsele’. Latvijā konstatētas 153 maksteņu sugas.

varonis2008

25.07.2008. no plkst.: 21:30
Vieta: Salacgrīvā, Kuiķulē pie Lībiešu upuralām, Svētupes krastā

01.08.2008. no plkst.: 21:30
Vieta: Valmierā, pilsētas parkā, Gaujas krastā


TEICĒJI: Pēters Brūveri, Eduards Švāns
ATTĒLS:
 Mārtiņš Kalniņš, Jānis Urtāns, Otars Opermanis, Andris Soms, Pēteris Ķimelis
MŪZIKA: Aigars Voitišķis, Ingus Ulmanis, Gints Sola, Kaspars Tobis, Ketta (Jekaterina Sarigina), Anrijs Grinbergs, Roberts Rasa un Mārtiņš Strautnieks (Martinez Ginzalez).

andris urtans

ANDRIS URTĀNS

Esmu hidrobiologs. Darbība saistās ar upju apsaimniekošanas metožu izstrādi un popularizāciju Klimata izmaiņu ietekmes mazināšanai un ūdeņu kvalitātes uzlabošanai.

Vairāk par zinātnieku »
loreta-urtane

LORETA URTĀNE

Esmu hidrobioloģe. Vairāk kā 20 gadus brīvajā laikā aktīvi izglītoju sabiedrību par ūdeņiem. Izstrādāju mācību līdzekļus un veidoju interaktīvas izstādes par ūdens vidi.

Vairāk par zinātnieci »