DABAS KONCERTZĀLE | Lūznavas muižā atklāj mitināmies sikspārņus, Dabas koncertzāle papildina programmu
55031
single,single-post,postid-55031,single-format-standard,edgt-core-1.1.2,ajax_fade,page_not_loaded,,vigor child-child-ver-1.0.0,vigor-ver-1.6.1, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,side_menu_slide_with_content,width_370,wpb-js-composer js-comp-ver-4.7.4,vc_responsive

Lūznavas muižā atklāj mitināmies sikspārņus, Dabas koncertzāle papildina programmu

luznavas

Lūznavas muižā atklāj mitināmies sikspārņus, Dabas koncertzāle papildina programmu

Aizvadītajā nedēļas nogalē, naktī uz 29. maiju sikspārņu pētnieki vienā no “Dabas koncertzāles” norises vietām Rēzeknes novada Lūznavas muižā, konstatējuši šai vietai divas jaunas sikspārņu sugas – pigmejsikspārni un dīķu nakstssikspārni.
“Dabas koncertzāles” komanda ir gandarīta par šo Latvijā reto un aizsargājumo sugu atradumu. Tādēļ 18. jūnija pasākuma programma ir papildināta ar sikspārņu ekskursijām, savukārt noslēdzošā jeb koncerta daļa, lai netraucētu Lūznavas muižas jutīgajiem “vasaras apakšīrniekiem”, pārcelta uz netālo vecā stadiona laukumu parka malā.

Sikspārņus Lūznavas muižas jumtā atklāja “Dabas koncertzāles” šī gada galvenais zinātnieks – Viesturs Vintulis kopā ar kolēģi Normundu Kukāru, apsekojot gaidāmo pasākuma norises vietu. Aizvadītajā nedēļas nogalē pētnieki veica arī uzskaiti – no muižas jumta kores izlidoja 22 pigmejsikspārņi un 113 dīķu naktssikspārņi.

Šāda veida sikspārņu sugu atradums ir ļoti iepriecinošs un arī pārsteidzošs, jo retu un jutīgu sugu sikspārņi ievākušies ēkā ļoti īsā laikā pēc jumta maiņas. Dīķu naktssikspārnim, kaut arī šī suga tās īpašā aizsardzības statusa dēļ (Biotopu direktīvas II pielikuma suga) ir speciāli pētīta, Latvijā atrastas vien mazāk par 20 kolonijām. Turklāt dīķu naktssikspārņu skaits Lūznavas muižā ir ievērojami liels – tas divreiz pārsniedz vidējo skaitu zināmajās Latvijas kolonijās. Pigmejsikspārnim zināmo koloniju skaits ir pat mazāks,“ saka Viesturs Vintulis.

Atklātās sugas ir ļoti jutīgas pret iespējamu traucējumu, tādēļ, lai respektētu vienu no lielākajām dīķu naktssikspārņu kolonijām Latvijā, “Dabas koncertzāles” komanda, konsultējoties ar šī gada zinātniekiem, nolēma nedaudz mainīt pasākuma programmu. Kā ierasts no plkst. 19:00 īdz 22:00 parka teritorijā darbosies izziņas un radošās darbnīcas. Taču pēc to slēgšanas laikā no plkst. 22:30 līdz ~23:10 būs iespēja piedalīties zinātnieku vadītās sikspārņu ekskursijās. Par to sākuma vietu un norisi infromācija būs pieejama 18. jūnijā darbnīcās un vides reklāmā. Noslēdzošās jeb koncerta daļas skatuve būs pārcelta uz vecā stadiona laukumu blakus parkam un mūzikas, projekciju un gaismas performance sāsies aptuveni plkst. 23:30.

Neaizmirstiet lukturus — parkā ir tumšs, bet lūdzam speciāli nespīdināt tos uz sikspārņiem! Tāpat, atcerieties, ka pasākums notiek brīvā dabā – iesakām uzmanīties no ērcēm.

Šogad Dabas koncertzāles performances, kas veltītas garausainajam sikspārnim, notiks 18. jūnijā Lūznavā un 1. jūlijā Jelgavas novadā, Zaļenieku muižas parkā. Dabas koncertzāles koncerti notiek kopš 2006. gada un tos ir iespējams rīkot bezmaksas pateicos sadarbībai ar Dabas aizsardzības pārvaldi, iesaistot darbā brīvprātīgos, piesaistot līdzfinansējumu no pašvaldībām un Latvijas vides aizsardzības fonda.

Plašāku informāciju par sikspārņiem un pasākuma norisi var atrast Dabas koncertzāles  www.dabaskoncertzale.lv un Dabas aizsardzības pārvaldes mājas lapā – www.daba.gov.lv

Nav komentāru

Komentēt