DABAS KONCERTZĀLE | Garausainais sikspārnis
54623
single,single-post,postid-54623,single-format-standard,edgt-core-1.1.2,ajax_fade,page_not_loaded,,vigor child-child-ver-1.0.0,vigor-ver-1.6.1, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,side_menu_slide_with_content,width_370,wpb-js-composer js-comp-ver-4.7.4,vc_responsive

Garausainais sikspārnis

Garausainais sikspārnis

Dabas koncertzāles radošā komanda 2016. gadā piedāvā tuvāk iepazīties ar vienu no Latvijas it kā zināmo, bet tomēr mazpazīstamo savvaļas dzīvnieku sikspārni. Galvenais varonis šogad ir garausainais sikspārnis (Plecotus auritus).
Sikspārņi ir vienīgie lidošanai pielāgojušies zīdītāju klases dzīvnieki. No pasaulē sastopamajām vairāk nekā 1200 sikspārņu sugām, Latvijā konstatētas 16 sugas. Tā kā šo dzīvnieku atražošanās ir lēna – sikspārņiem gadā dzimst tikai 1 – 2 mazuļi – ir svarīga katras atsevišķas kolonijas vai pat indivīda izdzīvošana. Sikspārņi ir arī konservatīvi dzīvnieki, kuri ilgstoši, daudzās paaudzēs izmanto vienas un tās pašas mītnes un noteiktus ainavas elementus pārlidojumos uz barošanās vietām un migrāciju laikā. Šie dzīvnieki ļoti jūtīgi reaģē uz izmaiņām viņu dzīves vidē. Tāpēc sikspārņus  apdraud virkne dažādu faktoru, no kuriem lielākā daļa ir cilvēka darbības izraisīti un ietekmē sikspārņus. To vidū arī cilvēku bieži vien māņticības un zināšanu trūkuma izraisīta nelabvēlīga attieksme šiem savdabīgajiem nakts dzīvniekiem.
Informatīvās, izziņas un mākslas darbnīcās pasākuma apmeklētāji iepazīsies ar Latvijā mītošo sikspārņu sugām, izzinās to dzīves noslēpumus – uzvedības un barošanās īpatnības un paradumi, uzturēšanās mītnes vasarā un ziemošanas vietas, pārvietošanās trases – iegūs informāciju un praktiskas iemaņas par līdzdalību šo zīdītāju izpētē un aizsardzībā.
Gatavošanās norit pilnā sparā. Jau pagājuša gada vasaras izskaņā Dabas koncertzāles radošā komanda devās “ciemos” pie sikspārņiem. Šogad iepazinās sikspārņu ziemošanas paradumiem. Mūziķiem, scenogrāfiem, videomāksliniekiem, zinātniekiem tas devis/sniedzis/rosinājis iztēli, palīdzējis tuvāk/ciešāk iepazīties ar galveno varoni, izvēlēties stāsta motīvus, saprast radošo un izziņas laboratoriju saturu.
Zinātnisko atbalstu šogad sniedz sikspārņu pētnieki hiropterologi Viesturs Vintulis, un Gunārs Pētersons.
Kā iepriekš vēstīts 2016. gadā unikālo brīvdabas pasākumu būs iespēja apmeklēt divās Latvijas vietās –  18.  jūnijā Lūznavas muižas parkā Rēzeknes novadā un 1. jūlijā Zaļenieku muižas parkā Jelgavas novadā.
Šī gada Dabas koncertzāles bezmaksas pasākumus organizē biedrība “Dabas koncertzāle” sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi, Latvijas Universitāti, Latvijas Lauksaimniecības universitāti, Rēzeknes un Jelgavas novada pašvaldību, Latvijas vides aizsardzības fondu, pasākumu vietu apsaimniekotājiem un brīvprātīgajiem palīgiem.

1 komentārs
  • Izskatās pēc spalvainas peles ar spārniem… tīri skaists dzīvnieciņš. :)

    04.04.2016 @ 17:21

Komentēt