DABAS KONCERTZĀLE | Eiropas Komisija aicina pieteikties ikgadējai Natura 2000 balvai
56065
single,single-post,postid-56065,single-format-standard,edgt-core-1.1.2,ajax_fade,page_not_loaded,,vigor child-child-ver-1.0.0,vigor-ver-1.6.1, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,side_menu_slide_with_content,width_370,wpb-js-composer js-comp-ver-4.7.4,vc_responsive

Eiropas Komisija aicina pieteikties ikgadējai Natura 2000 balvai

Eiropas Komisija aicina pieteikties ikgadējai Natura 2000 balvai

Līdz šī gada 29.septembrim jebkurš, kas īsteno projektus saistībā ar dabas aizsargājamo teritoriju tīklu Natura 2000 vai uztur kādu no tā objektiem, aicināts pieteikties Eiropas Komisijas rīkotajā konkursā Natura 2000 Award. Uzvarētāju paziņošana notiks svinīgā ceremonijā 2018. gada 21.maijā – Natura 2000 dienā.

Konkurss notiek jau ceturto gadu pēc kārtas un tajā var piedalīties uzņēmumi, nevalstiskās organizācijas, valsts un pašvaldību iestādes, zemes īpašnieki, izglītības iestādes vai privātpersonas. Balva tiek pasniegta piecās kategorijās – dabas aizsardzība, sociāli ekonomiskie ieguvumi, komunikācija, interešu un priekšstatu saskaņošana, kā arī pārrobežu sadarbība un tīku veidošana. Pērn par labāko Eiropas Savienības projektu komunikācijas jomā tika atzīta Latvijā īstenotā Dabas koncertzāle.

“Balvai mūs mudināja pieteikties kolēģi Eiropas savienībā, kuri bija dzirdējuši par mūsu projektu un atzina, ka tas ir kas unikāls. Natura 2000 balvas saņemšana bija, pirmkārt, atzinība tam, ka mūsu darbs tiek novērtēts ne tikai Latvijā, bet arī plašāk. Tas apliecināja arī to, ka esam atraduši inovatīvu veidu, kā, izmantojot kultūras un mākslas pasaules priekšrocības, mudināt cilvēkus rīkoties dabai draudzīgi. Otrkārt, balvas iegūšana paplašināja to cilvēku un organizāciju loku, kas apmeklējuši un interesējušies par mūsu darbu gan Latvijā, gan ārpus tās. Tas, ka 2016. gada Dabas koncertzāles pasākumi bija vieni no visapmeklētākajiem 11 gadu laikā, daļēji noteikti saistīta ar papildu publicitāti, ko ieguvām, saņemot Natura 2000 balvu,” stāsta Dabas koncertzāle direktore Silvija-Nora Kalniņš.

Iesniegtos projektus sākotnēji izskata septiņi neatkarīgi eksperti, kuri no visiem pieteikumiem atlasa spēcīgākos un izvirza tos finālam. Finālistu pieteikumus vērtē augsta līmeņa žūrija. Projekti tiek vērtēti, balstoties uz pieciem pamata kritērijiem – efektivitāte, oriģinalitāte, ilgtspēja, izmaksu efektivitāte un pieredzes pārņemšanas iespējas. No 2015. gada tiek pasniegta arī Sabiedrības balva, kas veidojas no cilvēku balsojuma. Šī kategorija saņēmusi plašu iedzīvotāju atsaucību – divu gadu laikā par kandidātiem balsojuši vairāk nekā 62 000 Eiropas Savienības iedzīvotāju.

EK Vides, jūrlietu un zivsaimniecības komisārs Karmenu Vella saka: “Līdz ar jaunā Rīcības plāna dabas un bioloģiskās daudzveidības aizsardzības uzlabošanai Eiropas Savienībā ieviešanu, mūsu mērķis ir uzlabot dabas aizsardzības pasākumu efektivitāti un veicināt bioloģisko daudzveidību. Natura 2000 balva palīdz šajā būtiskajā uzdevumā iesaistīt ikvienu Eiropas Savienības iedzīvotāju un organizāciju, veicinot arvien plašāku sabiedrības informētību un atbalstu. Esmu pārliecināts, ka saņemsim virkni interesantu konkursa pieteikumu, kas demonstrēs lieliskas iniciatīvas mūsu aizsargājamo teritoriju saglabāšanā.”

Pirmajos trīs konkursa Natura 2000 Award gados saņemti 339 pieteikumi, 69 projekti tikuši līdz finālam un 17 ieguvuši apbalvojumus. Iepriekšējo gadu uzvarētāji apliecina – uzvara šajā Eiropas līmeņa konkursā pavērusi tiem jaunus apvāršņus – ievērojami palielinājusi atpazīstamību, atzinību no dažādiem jomas spēlētājiem un partneriem, aicinājumus dalīties pieredzē, veidot ciešākas attiecības ar valdības organizācijām un NVO.

Natura 2000 ir Eiropas Savienības dabas aizsardzības un bioloģiskās daudzveidības politikas galvenais elements. Izveidots ES Putnu un Dzīvotņu direktīvu ietvaros, tas ir plašs teritoriju tīkls, kurā ietilpst 27 000 sauszemes un jūras objektu. Natura 2000 teritorijas klāj vairāk nekā 18% Eiropas Savienības sauszemes un 6% jūras. Latvijā šajā tīklā ir iekļautas 333 teritorijas – 4 dabas rezervāti, 4 nacionālie parki, 239 dabas liegumi, 37 dabas parki, 9 aizsargājamo ainavu apvidi, 7 aizsargājamās jūras teritorijas un 24 mikroliegumi. Natura 2000 ietvertās un tā aizsargātās teritorijas nodrošina ne tikai bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu un vides aizsardzību. Pateicoties tādiem pakalpojumiem kā ūdens attīrīšana, tūrisms, apputeksnēšana un oglekļa uzglabāšana, tās sniedz arī 1,7 – 2,5% pienesumu Eiropas Savienības IKP.

Eiropas Komisija nupat pieņēmusi jaunu rīcības plānu dabas un bioloģiskās daudzveidības aizsardzības uzlabošanai Eiropas Savienībā. Tas ietver 15 pasākumus, kurus plānots veikt līdz 2019.gadam, lai strauji uzlabotu Putnu un Dzīvotņu direktīvu īstenošanu, radītu ciešāku sasaisti starp dabas aizsardzību un sociāli ekonomiskajiem aspektiem, panāktu aktīvāku ietekmes pušu, uzraugošo iestāžu un sabiedrības iesaisti.

*Pērn vienā no kategorijām uzvarēja projekts no Latvijas – Dabas koncertzāle

Birkas:
Nav komentāru

Komentēt